Witamy, Gościu
Użytkownik: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT: Kolorowe wydruki

Kolorowe wydruki 05/12/2012 12:31 #930

Teoretyzuję sobie na temat wydruków kolorowych jedną głowicą.

Najprostsze rozwiązanie, to pocięcie drutu na kawałki i zgrzewanie doczołowe tych odcinków. Prostą "patelnię"* łatwo zrobić. Trudniej dokładnie usunąć wypływkę, ale pewnie się da. Istnieje też ryzyko zerwania połączenia. Zaplanowanie długości odcinków w różnych kolorach też nie będzie łatwe. Być może kolorowe efekty warte są takiej próby. Co o tym myślicie?

* Patelnia - gorąca wkładka grzejna wstawiana między sfrezowane kawałki rur (wodociągowe, gazowe) w celu rozgrzania tworzywa aby po dociśnięciu rur czołowo do siebie uzyskać trwałe połączenie. Przykład dużej zgrzewarki hydraulicznej i patelni: http://www.youtube.com/watch?v=qHQ6aS5IYvU#t=5m55
  • pitsa
  • pitsa Avatar
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Kolorowe wydruki 05/12/2012 19:38 #932

Dalej teoretyzując dobrze byłoby aby na podstawie kolorowego projektu program sam wyliczał potrzebne ilości materiału w poszczególnych kolorach.
Póżniej tylko pociąć , skleić i jazda
Pomysł wart zastanowienia , jego zasadniczą zaletą jest uniknięcie "wielogłowicowości" maszyny.

Kolorowe wydruki 05/13/2012 08:51 #937

"gdzies" widzialem juz takie testy ze spawanym filamnetem i wychodzi zupelnieniezle. ale gdyby trzeba bylo "trafic" w odpowiednie miejsc akolorem, to moze nie byc tak rozowo.

z lenistwa sam spawam (ot, zapalniczka) filament bo w golemie dosc niewygodnei sie go wymienia. wychodzi niezle, ale trzeba dobrze rozgrzac, inazej peka laczenie. wyrownuje nozykiem, ale chodzi mi po glowie wydrukowac jakas taka "temperowke" do wygladzania na zadane fi.

o ile drazniae, bo jeszcze niedawno po przeszukaniu neta myslame ze mam nowatorski pomysl, to po ostatnim newsie wiem juz, ze goscie w lutym juz zmontowali mieszanie w jednej glowicy :( to przyhylam sie do tego rozwiazania i jak starczy czasu, to chce zrealizowac moja glowice mieszajaca, 5 kolorow i wio, a dla ronego moze 6 i ten ostani bylby jakas gumowata domieszka. a obok osobna dysza do supportu... i wtedy juz jest wszytko :)
  • yru
  • yru Avatar
  • Podziękowania: 2
otwarty projekt drukarki golemD - www.thingiverse.com/thing:141321

Kolorowe wydruki 05/15/2012 07:55 #959

Jakiś czas temu wrzuciłem na forum link z "maszynką" do zgrzewania

http://www.mojreprap.pl/board/viewtopic.php?f=19&t=26
  • u-design
  • u-design Avatar
Zawsze mówię to co myślę, choć nie każdy to lubi ... [Liroy]
3NOVATICA

Kolorowe wydruki 05/15/2012 08:31 #961

bingo, to "gdzies" to wlasnie to bylo. ale ze wgledu na dluzsza strefe topienia mniej ostre u mne przejscia zaobserwowalem.
  • yru
  • yru Avatar

Kolorowe wydruki 06/15/2012 06:00 #1509

Trochę odgrzewam temat, ale znalazłem coś takiego:
http://www.thingiverse.com/thing:11742

patrząc na wydruki to kolorowanie wygląda całkiem nieźle - jak już kiedyś skalibruję swoją maszynkę to spróbuję się tym pobawić :-)

A gdyby tak trzema dodatkowymi silnikami krokowymi dozować osobne markery R,G,B... ? :-) ))
  • acc
  • acc Avatar
  • Podziękowania: 1
Pozdrawiam,
Adam

Kolorowe wydruki 06/15/2012 12:33 #1521

acc napisał:
A gdyby tak trzema dodatkowymi silnikami krokowymi dozować osobne markery R,G,B... ? :-) ))

ciekawy pomysł , jakoś nigdy na to nie wpadłem , pomimo że sam zauważyłem jak kreska markera zrobiona przy kalibracji na filmencie zabarwia wydruk.
  • fab_robol
  • fab_robol Avatar
  • Podziękowania: 5

Kolorowe wydruki 06/15/2012 12:51 #1523

obawiam sie ze CMYK a nie rgb, ale to detal. powtarzalnosci sie raczej ta metoda nie uzyska. ale ciekaw mod.

szkoda jednak pelnoprawnych osi moim zdaniem, servomechanizmy modelarskie, albo nawet tylko solenoidy i starczy
  • yru
  • yru Avatar

Kolorowe wydruki 06/15/2012 13:00 #1524

Zależy jak chcielibyśmy dawkować - pewnie tusz byłoby łatwiej niż marker, ale gdyby robić coś a'la PWM czyli robienie kropek o różnych długościach z poszczególnych markerów (licząc że przy stopieniu ABSu kolory się ładnie wymieszają), to serwo byłoby za wolne (chociaż bo ja wiem... w końcu ekstruder pracuje dosyć wolno)
  • acc
  • acc Avatar
Pozdrawiam,
Adam

Kolorowe wydruki 06/15/2012 13:40 #1525

do pwm najlepiej po prostu prosta kontrukcja dwustanowa, jak w przekazniku (badz wrecz z przekaznika wiekszego wytargana)

chodzilo mi glownie o logike sterowania, dolozyc prockowi na plecy kolejne 3 osie w realtimie to nic przyjemnego

tusz mozna tez pompa perystaltyczna podawac albo impulsowa jak w "plujce"

albo koncowke jak w markerze mniej lub bardzije dociskac serwem -> ciensza, szerszalinia, mnij lub wiecej barwnika
  • yru
  • yru Avatar

Kolorowe wydruki 06/15/2012 15:14 #1527

o o o, ta pompa to jest to, nie trzeba by wyważać otwartych drzwi do wymyślania mechanizmu mieszającego tylko zastosować ją - tylko do tuszu dodać to coś z markera co powoduje wchłanianie przez ABS.

potem gdyby przerobić ekstruder i móc dozować kolor z dokładnością co do 'piksla' - to by było coś, aż się rozmarzyłem ;) ba, a nawet łatwiej byłoby skalibrować gdyby ten dozownik był przy samej głowicy - coś a'la wtryski w samochodzie...

z takim projektem na kickstarterze napewno byśmy zdobyli fundusze :D
  • acc
  • acc Avatar
Pozdrawiam,
Adam

Kolorowe wydruki 06/15/2012 19:19 #1534

acc, nieźle kombinujesz ! :) kto wie, może powinieneś spróbować na kickstarterze!

Bardzo fajny pomysł.

Kolorowe wydruki 06/15/2012 20:52 #1536

wokol dyszy umiescic 4 dysze plujace CMYK i malowac wydruk na zywo

to cos to niechybnie rozpuszczalnik, podejzewam ze zdobycie tuszu na rozpuszczalniku nie bedzie super proste. mozliwe, ze taki od drukarki zwanej (litosci!) solventowa. ale nazwa jest ogolna, nalezaloby zrobic wywiad ktora uzywa rozpuszczalnika ktoremu smakuje tez ABS.

wodne na pewno odpadaja (choc woda, to tez solvent) ;p
  • yru
  • yru Avatar

Kolorowe wydruki 06/15/2012 21:00 #1537

Masz na myśli malowanie tego co wylatuje z hotenda? Nie wiem czy nie łatwiej byłoby malować to co w środku dyszy - tylko wymagałoby to przemyślanej konstrukcji dyszy, która oprócz wylotu ma też 4 wloty, pewnie musiałoby to być zintegrowane aby odległość dysza -> hotend była jak najkrótsza. No ewentualnie malowanie zimnego filamentu przed wejściem do ekstrudera...

Znalazłem coś takiego - http://reprap.org/wiki/Reprappable-inkjet, tak więc zrobienie dyszy plującej nie byłoby trudne. Tusz na pewno da się zdobyć w formie płynnej, w końcu jakoś napełniają przy produkcji te markery, nie? :-)
  • acc
  • acc Avatar
Pozdrawiam,
Adam

Kolorowe wydruki 06/17/2012 13:09 #1564

O ile zrobienie mechnizmu mieszającego nie jest problemem, tak mieszanie silnikami to problem. Najprościej jest podłączyć 3 silniki pod małą platformę z prockiem, który będzie sterował pracą silników. W pamięć mu wrzucić nastawy różnych kolorów. Każdy kolor to odpowiednia ilość kroków danego silnika. Tu zostaje kwestia doboru prędkości do wydruku. W każdym razie warto się pobawić, ale to zabawa dla programisty. Dla mnie zrobienie mechaniki to nie problem, ale napisać program - to nie moja bajka :lol:
  • u-design
  • u-design Avatar
Zawsze mówię to co myślę, choć nie każdy to lubi ... [Liroy]
3NOVATICA
  • Strona:
  • 1
  • 2

• Polityka Prywatności  •  Regulamin  • Kontakt• FAQ                                                                                                                                                                           Monkeyfab 2013